Živiny pro zdravé oči

Potraviny pro zdravé oči

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék, nechť je tvým jídlem.“

Tato moudrá slova pronesl, co by nejslavnější lékař starověku a „otec medicíny" - Hippokratés.
My nemůžeme než souhlasit.
Pestré a zdravé potraviny mají pro celkové zdraví mnohem větší význam, než si myslíme.
V tomto článku si stručně popíšeme ty nejdůležitější živiny, které mají na zdraví našich očí významný vliv hezky od A do Z.


Vitamín A (retinol)

Tento vitamín je právem přezdíván jako oční vitamín. Je to především proto, že je pro vizuální procesy nezbytný. Přispívá tedy k udržení dobrého stavu nejen zraku, ale je prospěšný i pokožce. Dále přispívá k normální funkci imunitního systému. Výchozí látkou vitamínu A je zejména beta-karoten.

Zdroj vitamínu A:
Vitamín A nalezneme pouze v živočišných potravinách. Nejvíce jej obsahují játra. Dále jej trochu obsahují vaječné žloutky, maso a tuky.

Beta-karoten

Beta-karoten je známý též jako provitamin A a jedná se o významný karotenoid (červené barvivo). Je to tzv. retinoid, což je derivát vitamínu A. Jednoduše řečeno je beta-karoten výchozí látkou z níž chemickou přeměnou vzniká vitamín A.

Zdroj beta-karotenu:
Napíšeme-li, že zdrojem beta-karotenu je ovoce a zelenina červené, oranžové a zelené barvy, jistě si tuto informaci dobře zapamatujete. Ale bohatým zdrojem beta-karotenu je zejména mrkev, dýně, špenát, kapusta, brokolice, meruňky, kukuřice, vaječný žloutek atd.

B-komplex

B-komplex je komplexní název pro vitamíny skupiny B. Jedná se o vitamíny rozpustné ve vodě, které jsou potřebné pro správné fungování metabolismu.
Obecně jsou podstatným zdrojem vitamínu B kvasnice, luštěniny, maso, sýry, vejce, celozrnné obiloviny a ořechy.

Pod označení B-komplex spadá:

  • Vitamín B1
  • Vitamín B2
  • Vitamín B3
  • Vitamín B5
  • Vitamín B6
  • Vitamín B7
  • Vitamín B9
  • Vitamín B12

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Nepostradatelný vitamín pro náš organismus, který se velkou měrou podílí na celkovém zdraví našeho imunitního systému, nervů, cév, kostí, zubů a v neposlední řadě očí.

Zdroj vitamínu C:
šípek, rakytník, citrusové plody, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, špenát, květák, rajčata, papriky, zelí, křen

Vitamín D

Vitamín, který má vliv na 200 různých chemických reakcích v organismu. Je velmi důležitý např. pro látkovou výměnu vápníku a fosforu v lidském těle.
Zároveň je vitamín D významný pro správné fungování imunitního systému.

Zdroj vitamínu D:
rybí tuk, losos, tuňák, játra, vaječný žloutek, mléko

Vitamín E

Tento vitamín přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. V organismu funguje jako důležitý antioxidant, který chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Zdroj vitamínu E:
slunečnicová semínka, mandle, lískové ořechy, burské oříšky, sója máslo, mléko

Lutein

Výhradně rostlinami produkované žlutooranžové xanthofylové barvivo fungující jako vynikající antioxidant. Vyskytuje se přímo v sítnici oka a chrání nás proti volným radikálům tvořených modrou částí viditelného světelného spektra (380–450 nm).
Ale pozitiva, která nám lutein přináší, vydají na samotný článek.

Zdroj luteinu:
lichořeřišnice (květy), kapusta kadeřavá, měsíček lékařský, špenát, cuketa, brokolice, mrkev, kukuřice, vejce, avokádo, kiwi

Omega mastné kyseliny

V tomto případě jde o skupinu nenasycených mastných kyselin nezbytných pro lidský organismus. Zejména omega-3 a omega 6 mastné kyseliny patří mezi základní živiny. Jelikož si je v těle nemůžeme syntetizovat, musíme je tělu dodávat vhodnými doplňky stravy nebo kvalitní stravou.

Zdroj omega mastných kyselin:
ryby, vepřová játra a sádlo, vejce, sýry, lněný olej, řepkový olej nebo olej z vlašských ořechů

Zinek

Zinek není vitamínem, ale chemickým prvkem, který je látkou nezbytnou pro zdravý zrak. Nejen že je koncentrován v různých částech oka např. v sítnici, ale současně je nepostradatelný pro metabolismus důležitého vitamínu A.

Zdroj zinku:
játra, tmavé maso, mléko, vařené žloutky, mořské plody (zejména ústřice), ořechy, celozrnné cereálie, fazole, dýňová semínka

Nyní již máte určitou představu o tom, jaké vitamíny a další látky, jsou, nejen pro oči, důležité. Hojnost živin je pro lidský organismus velmi důležitá v každém věku a o to více, přijímáme-li je v jejich přirozené podobě. Budete-li jíst dobře, tělo vám za to jistě poděkuje.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?