Stavba oka

Oko je párový smyslový orgán, který je uložen v kostěné schránce, kterou nazýváme očnice. Oko má přibližně tvar koule a rozeznáváme na něm, podobně jako na zeměkouli, přední a zadní pól, na přední a zadní polovinu můžeme oko rozdělit ekvátorem a myšlené linie protínající oba póly a vedené po povrchu oka nazýváme meridiány. Spojnici mezi póly oka říkáme osa oka, tato anatomická osa oka se téměř shoduje s osou optickou, což je přímka spojující bod maximálního zakřivení rohovky a obou ploch oční čočky. Existuje taky osa vidění, což je spojnice mezi centrální jamkou v žluté skvrně a bodem fixace.

Po narození je velikost oka asi třetinová proti dospělému člověku, kdy je délka oka zhruba 24 mm, během prvních pěti let je růst oka rychlý, později se zpomaluje a ještě před dokončením růstu těla se zastavuje.

Na oku rozeznáváme tři obaly:

zevní pevný obal
střední obal
vnitřní obal

OBSAH OKA:

Vnitřní prostor oka vyplňuje čočka se svým závěsným aparátem, sklivec a komorová voda, která vypňuje přední i zadní komoru oční.



ČOČKA:

(lens cristallina) – má bikonvexní tvar se zaobleným okrajem, leží za duhovkou v prohloubenině sklivce a ve své poloze je držena vlákny závěsného aparátu. Její průměr je asi 10 mm a tloušťka ve středu zhruba 3,6 mm. Na čočce rozeznáváme pouzdro, epitel a vlastní čočkové stroma, dále pak přední a zadní pól čočky a ekvátor. Čočkové pouzdro obklopuje čočku, je průhledné a v oblasti ekvátoru se na něj upínají vlákna závěsného aparátu. Čočkový epitel se nachází pod pouzdrem přes přední plochu až k ekvátoru. Čočkové stroma je tvořeno vlákny, uprostřed čočky je čočkové jádro, které se věkem stává větší a tvrdší, čočka tuhne a to přináší obtíže při dívání do blízka. Vlákna závěsného aparátu udržují čočku na svém místě, účastní se akomodace. Stářím se vlákna stávají křehčí a méně elastická.

SKLIVEC:

(corpus vitreum) – je to rosolovitá bezbarvá hmota, která vyplňuje prostor mezi čočkou, řasnatým tělískem a sítnicí. Tvoří tak asi 80% obsahu oka. Sklivec je tvořen převážně vodou a obsahuje speciální bílkovinu vitrein, který vytváří jeho trámčinu.

KOMOROVÁ VODA:

(humor aqaueus) – je to čirá tekutina a produkují ji výběžky řasnatého tělíska. Komorová voda vyplňuje obě komory oční, ze zadní komory proudí přes pupilární otvor do přední komory a zde cirkuluje a pak odtéká přes duhovkorohovkový úhel. Komorová voda se podílí na výživě rohovky a čočky.

PŘÍDATNÉ ORGÁNY OKA:

Mezi přídatné orgány oka patří oční víčka, spojiv­ka, slzné ústrojí, okohybné svaly.

Čtěte také:

Refrakce a refrakční vady oka
Pevný obal oka
Možné poškození oka kontaktní čočkou
UV záření a jeho vliv na oko
Příznaky očního onemocnění

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?