Příznaky očního onemocnění


Mezi příznaky očního onemocnění patří:


Bolest oka nebo jeho okolí  
Tento běžný příznak často doprovází zánět jakékoliv části oka nebo jeho okolí, také glaukom (zelený zákal). Oko nebo jeho pomocné orgány mohou bolet nebo bolest do nich vystřelovat od krční páteře nebo při chřipce.

Světloplachost
Často se objevuje i bez zjevné příčiny, objevuje se ale při poranění rohovky, onemocnění rohovky, zánětu duhovky, zánětu spojivek nebo v počátečních stádiích šedého zákalu.

Zarudnutí oka a jeho okolí
Zčervenáním oko reaguje prakticky na jakékoliv podráždění z vnějšího prostředí, jako jsou prach, kouř, vítr, UV záření, chlorovaná voda, kosmetika nebo také na drobná poranění rohovky a spojivky.

Slzení
Stejně jako zčervenání oka doprovází slzení jakékoliv podráždění oka, nadměrné slzení oka může způsobovat alergie, překážka v odvodných slzných cestách nebo při poklesu dolního víčka.

Zhoršené vidění
Pokles vidění způsobují refrakční vady (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), typické je zhoršené vidění při poranění nebo onemocnění rohovky, pomalu zhoršující se vidění signalizuje často šedý zákal, postupně klesající schopnost vidění do blízka je hlavním příznakem postižení centrální oblasti sítnice při makulární degeneraci. Náhle zamlžené vidění, spojené s bolestí může být příznakem zeleného zákalu. K náhlé ztrátě vidění dochází při poruše krevního zásobení zrakového nervu nebo sítnice, při odchlípení sítnice, při úraze.

Zákalky
Jsou to drobné tečky, pavučinky, mušky plovoucí před okem, často jsou obtěžující a někdy překážejí i ve vidění, ale většinou neznamenají žádný problém. Jejich příčinou jsou změny ve sklivci, které souvisí především s jeho stárnutím, tyto změny postihují často krátkozraké oči a objevují se i po operaci šedého zákalu. Pokud se ale zákal objeví náhle a ve větší míře, může být příčinou krvácení do sklivce, které je následkem trhliny v sítnici, příčinou zákalu může být také nitrooční zánět.

Záblesky
Záblesky, jiskření nebo blikání se objevuje v periferii zorného pole a může signalizovat sítnicové trhliny nebo odchlípení sítnice. Objevují se i jako následek otřesu sklivce po úderu do hlavy nebo do oka.

Čtěte také:
Šedý zákal
Zelený zákal
UV záření a jeho vliv na oko
Onemocnění sítnice
Onemocnění víček
Onemocnění rohovky
Onemocnění spojivky
Onemocnění živnatky
UV záření a jeho vliv na oko
Slzivost a vliv slz na nošení kontaktních čoček

Komentáře (1)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Eva pavlikova

Prosím o radu kočka má zalité oko krvi a pořád se jí to opakuje u veterináře jsem byla zlepšila se ale má to znovu děkuji moc

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Pokud má Vaše kočka oko zalité krví, pak jde s velkou pravděpodobností o prasklou cévku. Je to v podstatě modřina, která se potřebuje vstřebat (cca 14 dnů). Červená skvrna bude pozvolna přecházet do žluta tím, jak se bude rozkládat krevní barvivo. Urychlení hojení by mohly urychlit oční kapky Hylo Parin, které obsahují heparin, který ředí krev. Ale protože Vaši kočku již veterinář prohlédl a nezjistil závažnější stav např. hlubší zánět, doporučovali bychom Vám vzniklou modřinu samovolně vstřebat bez aplikace očních kapek. Hezký den.