Peroxidové roztoky

Nejúčinnější dostupná péče o kontaktní čočky

K péči o kontaktní čočky s denním nebo prodlouženým režimem nošení lze pečovat roztoky na peroxidové bázi. Peroxidové roztoky jsou v současné době nejúčinnější čistící roztoky , které můžete k péči o kontaktní čočky použít.
Peroxidové roztoky velmi efektivně likvidují škodlivé mikroorganismy a efektivně předcházejí očním infekcím, způsobených nedostatečnou hygienou.
Protože peroxidové roztoky neobsahují konzervanty a neutralizační reakcí se rozloží na chemicky čistou vodu, kyslík a další neutrální látky, doporučují se tyto roztoky alergikům nebo osobám s citlivýma očima .
Nutno podotknout, že péče o čočky s tímto druhem roztoku vyžaduje důslednost, pečlivost a obecně jsou tyto roztoky doporučovány spíše zkušenějším uživatelům kontaktních čoček.

Na co si dát pozor a proč

Účinná látka, peroxid vodíku, je antiseptická látka, která má široké využití.
V péči o kontaktní čočky se používá slabý zhruba 3% roztok , který se v žádném případě nesmí dostat do očí , dokud neproběhne neutralizační fáze.
Nezneutralizovaný roztok citlivé oční okolí velmi podráždí nebo jej může i poranit. Proto je mimořádně důležité, aby se VŽDY používaly výhradně doporučené pomůcky a dodržoval se postup, který stanovil výrobce.

Průběh reakce

Obecný zápis chemické reakce – neutralizace peroxidu vodíku.
2H2O2 → 2H2O + O2

Neutralizační reakce rozloží roztok peroxid vodíku na vodu a kyslík.
Po neutralizaci zůstane v pouzdru neutrální roztok, a to je důvod, proč se kontaktní čočky vyčištěné tímto roztokem neoplachují .

2 typy peroxidových roztoků

  • Roztok, který reaguje s katalyzačním diskem (obsahující platinu či stříbro), který je součástí pouzdra dodávané s roztokem. Neutralizace trvá zhruba 6 hodin (doba se může lišit dle jednotlivých výrobců).

  • Roztok, který reaguje s neutralizační tabletou , která je rovněž součástí balení roztoku s pouzdrem. Neutralizace je díky efektivnější katalyzační látce obsažené v tabletě zkrácena na 2–3 hodiny (doba se může lišit dle jednotlivých výrobců).
neutralizace peroxidového roztoku

RADA

Výborným ukazatelem probíhající reakce jsou bublinky kyslíku , které se při reakci uvolňují a jsou v pouzdru velmi dobře viditelné. Jakmile bublinky zmizí a roztok zůstane čirý, je neutralizační fáze u konce.

UPOZORNĚNÍ

Po procesu neutralizace NIKDY neoplachujte kontaktní čočku roztokem z lahve!
Pokud se přece jen omylem nezneutralizovaný peroxid vodíku dostane na kontaktní čočku nebo do oka, musí se kontaktní čočka okamžitě vyjmout a oko vypláchnout velkým množstvím vody .
Přestože neexistuje žádný prokázaný dlouhodobý účinek na krátký kontakt s nezneutrali¬zovaným peroxidem vodíku, může podrážděnost oka a zarudnutí přetrvávat až 48 hodin, pokud podráždění trvá déle, je dobré vyhledat očního lékaře.

VÝHODY

  • Kontaktní čočky se před uložím do pouzdra nemusí mechanicky čistit.
  • Po procesu neutralizace zůstanou čočky ve sterilním fyziologickém roztoku, který je podobný slzám.
  • Po procesu neutralizace lze čočky rovnou nasadit.
  • Peroxidové roztoky neobsahují konzervační látky.

NEVÝHODY

  • Riziko poranění oka v důsledku kontaktu s nezneutralizovaným roztokem.
  • Delší doba působení.
  • Nutnost dodržování přísného postupu.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?