Péče o kontaktní čočky

Čistota půl zdraví

Pro bezpečné a pohodlné používání kontaktních čoček je nezbytné dodržovat určité zásady a hygiena v tomto případě hraje zásadní roli.
Hygiena je klíčová při prevenci infekcí, zánětů a dalších problémů, které mohou mít vliv na zdraví očí, a to i z dlouhodobého hlediska.
Pojďme si nyní jednotlivé kroky hezky projít…

Mytí rukou

Před každou manipulací s kontaktními čočkami si vždy pečlivě umyjte ruce . Obecně se doporučují antibakteriální mýdla a zároveň se nedoporučují mýdla na bázi olejů či mléka, neboť tyto mýdla mohou kontaktní čočky zakalit či znečistit.

Osušení rukou

Doporučujeme malý ručník, který neuvolňuje vlákna a který si vymezíte pouze pro hygienu spojenou s kontaktními čočkami.

Roztok

K péči o kontaktní čočky vždy používejte pouze roztok určený k péči o kontaktní čočky . Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu, sterilní vodu, fyziologický roztok, oční kapky či sliny. Vždy používejte čerstvý roztok a dbejte pokynů výrobce.
Roztok nikdy nepřelévejte do menších lahviček, protože to může narušit sterilitu roztoku.
V případě, že potřebujete roztok na cestování, doporučujeme koupit cestovní balení roztoku. Ústí lahvičky vždy pečlivě uzavírejte a nikdy se hrdla lahvičky nedotýkejte prsty nebo jinými předměty, aby nedošlo ke kontaminaci roztoku.

mechanické čištění Více informací o peroxidových či univerzálních roztocích si můžete přečíst v samostatných článcích.

Mechanické čištění s univerzálním roztokem

Mechanické čištění provádíme vždy pouze s univerzálními (víceúčelovými ) roztoky a odstraňujeme jím hrubé usazeniny a nečistoty z povrchu.
Po vyjmutí čočky z oka se čočka vloží do čisté dlaně, zakape se čerstvým roztokem. Poté se bříškem prstu druhé ruky čočka jemně promne.
Následuje opláchnutí čerstvou dávkou roztoku a poté je kontaktní čočka připravena k uložení do pouzdra s čerstvou dávkou roztoku.

Péče o pouzdro

Stejně jako je tomu u kontaktních čoček, tak i u pouzdra platí, že se k péči používá výhradně roztok na čočky . Pouzdro tedy nikdy neoplachujeme vodu z vodovodu, sterilní vodou, fyziologickým roztokem nebo očními kapkami, ale vždy čerstvou dávkou roztoku.
Po nasazení kontaktních čoček z pouzdra vylijte zbytek roztoku a nechte jej na vzduchu volně uschnout nejlépe dnem vzhůru, aby pod pouzdrem mohl proudit vzduch a nepadaly do pouzdra částice nečistot vířících vzduchem.
Jestliže máte koupelnu společnou s WC nebo v koupelně nemáte možnost dostatečně větrat a drží se v místnosti vlhko, nenechávejte pouzdro otevřené. Ve vlhkém prostředí se daří plísním i bakteriím, které by mohly způsobit značné potíže.
Pouzdro na kontaktní čočky vyměňte maximálně každé 3 měsíce .
Současně ke každé nové lahvi začněte vždy používat nové pouzdro.

Poslední rady

Za každých okolností dodržujte doporučení výrobců , ať už se jedná o kontaktní čočky, roztok, pouzdro nebo pomůcky (pinzeta či aplikátor).
Při správných návycích, pravidelných kontrolách u očního specialisty bude péče o kontaktní čočky hračka a vaše oči budou jiskřit zdravím.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?