Parametry kontaktních čoček

Základní informace o parametrech a jejich funkcích

Zakřivení neboli poloměr křivosti

Označuje se BC (base curve) a je jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr těch správných kontaktních čoček po stránce velikostních parametrů. Tento údaj sděluje, jaké je zakřivení zadní plochy kontaktní čočky.
V ideálním případě by zakřivení čočky mělo být totožné se zakřivením oční rohovky. Kontaktní čočka poté dokonale kopíruje oko a zkrátka dobře sedí na správném místě.

Tento údaj vám sdělí oční specialista po vyšetření na přístroji keratometru, který je určený k měření poloměru křivosti rohovky, nebo jej může získat pomocí topografických map z moderních přístrojů jako je např. Pentacam, Orbsan či rohovkový topograf.
Toto vyšetření je součástí komplexního vyšetření, které by mělo předcházet začátku s kontaktními čočkami nebo při každé re-aplikaci.
V případě, že zvolíte malé zakřivení, může čočka oko doslova svírat a je to velmi nepříjemné.
V případě, že zvolíte velké zakřivení, může se čočka po oku samovolně pohybovat („plavat“).

Průměr

Průměr kontaktní čočky má označení DIA (diameter) a je tak dalším důležitým parametrem, na kterém závisí komfort při nošení kontaktních čoček.
V ideálním případě by měl přesahovat okraj kontaktní čočky limbus rohovky přibližně o 1,00 – 1,50 mm. Pakliže je průměr kontaktní čočky příliš velký nebo malý, může docházet k dráždění epitelu rohovky (v extrémním případě jej může i odřít).

Propustnost kyslíku

Tento parametr je úzce spjatý s možnostmi režimu nošení, protože oči jsou vyživovány zejména okysličováním. Přes kontaktní čočky musí být vždy zajištěný přenos kyslíku do centrální a přední části rohovky. 

V terminologii kontaktních čoček se můžeme setkat se 2 výrazy:
Permeabilita (Dk) = difúzní koeficient, kde D značí difuzivitu (rozptylnost) a k značí solubilitu (schopnost rozpouštět se v roztoku).
Jednoduše řečeno se jedná o rozptylnost, kterou lze vystihnout jako lehkost pohybu rozpuštěné nízkomolekulární látky materiálem. 

Transmisibilita (Dk/t) = prostoupení kyslíku kontaktní čočkou (vrstvou materiálu), která se vyjadřuje v Dk/t, kde Dk je difúzní koeficient a t je přesná vrstva materiálu, kterou proniká kyslík.
Jedná se o vlastnost kontaktní čočky, která je závislá na teplotě.
Údaj, který výrobci udávají je tedy výsledkem laboratorního stanovení, ve kterém se počítá s konstantní teplotou oka 35°C, čočkou o stanovené síle dioptrie –3,00 v centrální zóně a o průměru 6 mm.
To je důvod, proč je hodnota Dk/t velmi zavádějící, neboť nezahrnuje rozdíly v síle dioptrií či středové tloušťce kontaktních čoček.

čočka a molekuly vody a kyslíku
Míra propustnosti kyslíku se tedy odvíjí od materiálu kontaktních čoček.
Hydrogelové čočky mají obecně vyšší obsah vody a nižší propustnost kyslíku.
Silikon-hydrogelové čočky mají naopak vyšší propustnost kyslíku a nižší obsah vody.

Pro mimořádné situace či velmi aktivní styl života jsou určené kontaktní čočky s vysokou propustností kyslíku, které umožní i nepřetržité nošení kontaktních čoček např. Air Optix Night and Day.

Množství vody v čočce

Tento parametr se vyjadřuje v % a udává procentuální podíl vody v materiálu kontaktních čoček.

Komentáře (2)

Pages comments: Reply to # - Zrušit
#698
Vlastimil Bílek

Dobrý den, potřeboval bych sehnat měsíční čočky (nejlépe Air Optix Night and Day Aqua nebo obdobné, s velmi vysokou propustností kyslíku kvůli přespávání na horách ve velké výšce) se zakřivením 9,0 (nebo aspoň 8,9, minimálně 8,8). Dioptrie -4,75, ale pokud by byly -4,5 nebo -5,0, nevadilo by to. Půjde to? Děkuji.

#699
info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Všechny čočky, které umožňují přespávání v takových velikostních parametrech bohužel nemáme. Jedná se o čočky Air Optix Night and Day Aqua, Bausch + Lomb ULTRA, PureVision 2, a Biofinity. Pokud potřebujete kontaktní čočky na túru do hor, mohly by pro Vás být vhodné jednodenní čočky, které v těchto velikostních parametrech jsou. Jedná se o čočky Acuvue Oasys 1-Day, 1 Day Acuvue Moist nebo 1 Day Acuvue TruEye. V případě jednodenních čoček byste si musel čočky na noc z očí vyjímat a ráno aplikovat nové. Což je asi zrovna věc, které se chcete vyhnout. Pokud však trváte na čočkách s možností přespání, obraťte se na nějakou optiku, kde aplikují kontaktní čočky a situaci s nimi proberte. Pokud byste měl další otázky, napište nám. Hezký den.