Operace očí a její rizika

Pohled na problematiku operace z různých úhlů pohledu

Koho by nelákala vidina dokonalého zraku?
Žádné brýle, žádné kontaktní čočky, žádná péče ani starosti s tím spojené. To je sen, který moderní medicína umožňuje... nicméně je nutno podotknout, že operace očí není vhodná pro každého a žádný lékař vám není schopen zaručit úspěšný výsledek.

Pojďme si shrnout výhody, které nám operace očí může přinést.

operace očí
 • jedná se o rychlý, bezbolestný ambulantní zákrok bez anestezie
 • rekonvalescence trvá cca 1 týden
 • ceny operací jsou již cenově příznivé
 • v ideálním případě nebudete muset myslet na žádné dioptrické brýle či kontaktní čočky

Nyní se podívejme na nevýhody a možná rizika.

 • jde o nenávratný zásah
 • může se rozvinout dvojí vidění
 • jde o zásah do lidského těla, který zanechá jizvu (citlivost při promnutí očí)
 • po operaci (ztenčení rohovky) lékař již nikdy nebude schopen přesně změřit oční pozadí, což je důležitý ukazatel při vzniku zeleného zákalu
 • vznik syndromu suchého oka – operací se přeruší nervová vlákna v rohovce, která dávají mozku signál, že jsou na rohovce suchá místa a spouštějí přes slzné žlázy slzy.
 • narušením oční rohovky se sníží ochrana před vnějšími vlivy, což může vést k častějším očním infekcím s obtížnější léčitelností.
 • může dojít k lehkému poškození zraku nebo v extrémních případech až ke ztrátě zraku v důsledku změknutí rohovky
 • riziko měknutí rohovkové tkáně – rohovka později nemusí udržet nitrooční tlak a vyklene se. To může mít fatální následky. Jediná šance je poté transplantace rohovky od vhodného dárce orgánů.

Shrnutí

Ačkoli se propaguje finanční výhodnost operace laserem, mělo by jít v první řadě o zdraví. V případě, že Vám operaci doporučí oční lékař ze zdravotních důvodů, pravděpodobně už nemáte na výběr.
Nicméně zdravý člověk má možnost volby. Proto pečlivě zvažte, zda je pro Vás operace tak důležitá.
Operace zanechává trvalé následky a jedná se o nevratnou změnu. Žádný lékař vám nezaručí, že po laserové operaci očí, již nebudete muset nosit brýle. Někteří pacienti postupem času zaznamenávají zhoršení zraku. Pokud se rozhodnou řešit situaci další operací, oční rohovka se musí ztenčit ještě více. Tím se popsaná rizika ještě více zvyšují. Pokud je rohovka už natolik tenká, že operace není možná, vrací se zpět do hry brýle.
Z hlediska zdraví očí jsou to právě brýle, které jsou nejvhodnější pomůckou pro korekci zraku. Ale protože existují situace, kdy jsou brýle nepohodlné nebo dokonce překáží, mohou vám výborně posloužit kontaktní čočky.
Vývoj kontaktních čoček je již na tak vysoké úrovni, že jimi lze brýle plně nahradit. Podmínkou však je prvotní odborná aplikace, následné dodržování hygieny a doporučených postupů při manipulaci. Pak uvidíte krásně ostře a jasně, bez jakýchkoli rizik či trvalých následků.

Komentáře (3)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Zdenka

Po operaci šedého zákalu se mě na obličeji objevilo hodně vrásek.Proc?

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Bohužel Vám však neporadíme. Může se např. jednat o reakci na anestezii, pokožka po operaci bývá vysušená a vrásky jsou proto výraznější. Důvod však může být zcela jiný. Kontaktujte prosím Vašeho ošetřujícího lékaře. Lékař může posoudit situaci a doporučit vhodné kroky. Děkujeme Vám za pochopení a přejeme Vám hezký den.

Kamila

Dobrý den, ráda bych se o tomto tématu dověděla více. Doporučili byste mi nějaké vědecké články na toto téma? Děkuji Kamila

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Doporučili bychom Vám obrátit se na kliniku, kde se danou problematikou zabývají hlouběji. Děkujeme Vám za pochopení a přejeme hezký den.

Martina Řeháková

Dobry den, nevim jestli pisu pod spravny clanek, ale mam dotaz ohledne vyroby barevne kontaktni cocky i cernym stredem,jakoby s cockou. Jedna se o to ,ze dcera je po vaznem urazu praveho oka, na ktere nevidi. Ma zdeformovanou duhovku takze oko nevypada hezky. Vyrabi se tento typ cocek? Dekuji za odpoved.

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Čočku, o kterou máte zájem, bohužel, nemáme. Zkuste se obrátit na nějaké specializované středisko. Vaše dcera bude s velkou pravděpodobností potřebovat oční protézu. Typ, který bude pro Vaši dceru asi nejvhodnější je tzv. protetické kontaktní čočka. ZDE si o této formě oční protézy můžete přečíst více. V dolní části článku naleznete cenné rady pro zájemce i odkazy na firmy, které se výrobou očních protéz zabývají. Při řešení této estetické stránky věci bude nutné řešit ji osobně s odborníkem. V tomto směru Vám, bohužel, více pomoci nemůžeme. Hezký den.