Onemocnění spojivky

Nejčastějším onemocněním spojivky je zánět spojivek (conjunctivitis) – podle průběhu můžeme zánět spojivek rozdělit na akutní a chronický, je to většinou infekční onemocnění, které způsobují různé mikroorganismy, jako jsou bakterie, plísně, chlamydie a viry. Typickým znakem tohoto onemocnění je vysoká nakažlivost, může způsobit hromadný výskyt až epidemii. Postižený subjektivně cítí pálení, řezání, je světloplachý, oko slzí. Objektivně se objevuje zduření a zčervenání víček a překrvení spojivky, často se objevuje výpotek (hlen, hnis). Zánět spojivek se léčí kapkami, mastmi obsahující antibiotika, kortikoidy. Před aplikací léků se doporučuje vypláchnout spojivkový vak borovou vodou, aby se odstranil nahromaděný sekret. Oči se zánětem můžeme chránit před prudkým světlem brýlemi.

Zánět spojivek může být i neinfekčního původu, vzniká při pobytu v prašném, zakouřeném prostředí, mechanickým nebo chemickým drážděním nebo působením UV paprsků. Toto onemocnění dostalo název opthalmia nivalis, protože nejčastěji vzniká při vystavení oka odraženým paprskům na sněžných pláních nebo od zrcadlících se vodních ploch. Stejné onemocnění způsobují i jiné zdroje UV záření, jako je např. horské slunce, rtuťové a křemíkové lampy. Obdobné onemocnění vzniká při svařování elektrickým obloukem, pak jej nazýváme opthalmia elektrica.

Neinfekční zánět spojivek může být také alergického původu, např. při senné rýmě nebo při přecitlivělosti na některé složky očních léků, nebo může zánět spojivek souviset s kožními nebo jinými celkovými chorobami.

Zánět spojivek je kontraindikací k aplikaci kontaktních čoček, pokud se zánět spojivek objeví u pacienta v době, kdy už čočky nosí, je potřeba, v té době používaný pár kontaktních čoček vyhodit, po vyléčení si vzít nový sterilní pár, jinak hrozí vznik nové infekce.

Mezi další onemocnění spojivky patří :
pinguecula - je to degenerace spojivky, kdy při okraji rohovky směrem k nosu vzniká vyvýšenina trojúhelníkovitého tvaru, ničemu nevadí, je to pouze kosmetická vada, která se odstraňuje chirurgicky.
pterygium - je to degenerace spojivky a rohovky, projevuje se přerůstáním spojivky na rohovku, většinou jen na jednom oku a na straně směrem k nosu. Pokud není pterygium odstraněno včas a zvětšuje se, může překrýt až střed rohovky a tím zhoršit i vidění. Jedinou léčbou je chirurgické odstranění.

Čtěte také:
Onemocnění sítnice
Onemocnění víček
Onemocnění rohovky
Onemocnění živnatky
Příznaky očních onemocnění
UV záření a jeho vliv na oko
Slzivost a vliv slz na nošení kontaktních čoček

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?