Oční víčka

latinsky palpe­brae – jejich funkcí je ochrana oka před poraněním, nečistotami a oslněním. Víčka máme dvě – horní a dolní, místu, kde se stýkají říkáme vnitřní a zevní koutek. Přední plochu víčka kryje jemná kůže, pod kůží je kruhovitý oční sval nazývaný svěrač víček. Zadní plochu víčka kryje víčková spojivka a mezi jednotlivými vrstvami ve víčku je tzv. tarzální ploténka, která víčko zpevňuje.V tarzální ploténce jsou uloženy mazové žlázy, které produkují maz, ten je součástí slzného filmu a vytváří jeho vnější olejovou vrstvu. Na tarzální ploténku se upíná sval, který se nazývá zvedač horního víčka. Z okrajů víček vyrůstají řasy a u okrajů víček jsou umístěny četné mazové a potní žlázky.

Komentáře

Přidat komentář

  • Jirka Novy 16.06.2018

    Dobry den, horni vička v pořadku, spodní víčka jsou opuchlá čím dál víc, pálení bulv, oči produkují více mazu, borová voda nepomáhá....děkuji za radu...

    • info@cocky-online.cz 16.06.2018

      Dobrý den, děkujeme za Váš komentář. Doporučujeme Vám návštěvu očního lékaře. Může jít o alergii, podráždění jinými vnějšími vlivy… Těžko říci takto na dálku. Takové záležitosti musí vždy řešit osobně oční lékař. Pokud pro Vás budeme moci udělat cokoli jiného, napište nám. Přejeme hezký den.