Možnosti poškození oka kontaktními čočkami


Poškození oka , která vznikají při nošení kontaktních čoček můžeme rozčlenit do několika skupin:

1. MECHANICKÉ POŠKOZENÍ  – tento druh poškození může být způsoben:
Samotným nositelem kontaktních čoček – k podráždění spojivky nebo i k poškrábání rohovky často dochází při chybné manipulaci s kontaktní čočkou, do této skupiny patří i poškození vzniklá na základě nedodržení zásad bezpečného nošení kontaktních čoček, zejména pokud uživatel čočky přenáší nebo nedostatečně čistí. Z takto nečistých kontaktních čoček může vzniknout zánět spojivek a následně se rozvinout onemocnění nazvané gigantopapilární konjunktivitida, je to imunitní reakce oka na proteinové usazeniny, které vznikají na povrchu kontaktní čočky, tyto usazeniny způsobují mechanické dráždění, při dalším nošení čoček narůstá nesnášenlivost a vede to až k těžkému podráždění. Spojivka je zarudlá, okraj horního víčka je drsný, protože papily tarzální spojivky jsou zduřelé, vytváří se sekret. Léčba je zdlouhavá, doporučuje se kontaktní čočky vysadit, někdy se aplikují i lokální antibiotika. Tato reakce oka se často objevuje při dlouhodobém nošení měkkých kontaktních čoček.

Samotnou kontaktní čočkou – nastává, pokud je zvolen nesprávný rozměr kontaktní čočky, kontaktní čočka může způsobit otlaky a překrvení v oblasti limbu (okraj rohovky) a otok rohovkového epitelu. Dráždivě působí i cizí tělísko pod kontaktní čočkou, např. zbytky kosmetiky. Může vzniknout eroze rohovky, pokud je kontaktní čočka prasklá nebo natržená.

2. POŠKOZENÍ VZNIKLÁ PORUCHAMI ROHOVKOVÉHO METABOLISMU
Kontaktní čočka negativně ovlivňuje rohovkový metabolismus, narušuje složení slzného filmu, díky kontaktní čočce je rohovka nedostatečně omývána slzami, které se podílí na její výživě. Často dochází k nedostatečnému přísunu kyslíku k rohovce, následkem je pak např. jemný edém rohovky nazývaný Sattlerův závoj, dojde k zamlžení vidění, které po vysazení kontaktních čoček většinou odezní. Vzniká často při nedodržení doporučené doby nošení čoček, při přespávání s kontaktními čočkami, zejména pokud k tomu nejsou určeny nebo po aplikaci kontaktních čoček, když je čočka moc těsná.

Další komplikací je vznik mikrocyt a vakuol na rohovce, příčinou jsou metabolické změny v epitelu rohovky, mezi buňkami se tvoří cysty naplněné tekutinou, které bývají zdrojem bolesti a vstupní branou pro infekci, tuto komplikaci nacházíme často u nositelů kontaktních čoček s režimem prodlouženého nošení, po vysazení čoček cysty za několik týdnů zmizí.

Následkem dlouhodobého nedostatečného přísunu kyslíku k rohovce (hipoxie) při dlouhodobém používání i správně aplikovaných kontaktních čoček často dochází ke snížení počtu buněk endotelu, tento počet má vliv na průhlednost rohovky a tento stav je nezvratný.

Častou komplikací, která je způsobena chronickou hipoxií a drážděním usazenin, je vaskularizace rohovky, dochází k přerůstání cév do rohovky, doporučuje se kontaktní čočky vysadit a nebo zvýšit propustnost pro kyslík, zvolením jiného typu čoček.

3. ALERGICKÉ A TOXICKÉ REAKCE OKA
Vznikají často jako alergický projev na jednotlivé komponenty roztoků, které se používají při chemickém čištění kontaktních čoček. Projevem je zarudnutí spojivky, povrchová vaskularizace v horní části rohovky, doporučuje se změnit typ roztoku, např. za peroxidový roztok. Často se také objevuje už výše popsaná gigantopapilární konjunktivitida, což je alergická reakce na proteiny usazené na povrchu kontaktní čočky.

4. INFEKCE OKA
Při nesprávném používání kontaktních čoček může vzniknout i nejzávažnější komplikace, a to je infekce oka, je způsobována bakteriemi, plísněmi a viry. Vážným onemocněním je rohovkový zánět neboli rohovkový vřed, vzniká při průniku mikroorganismů do porušeného rohovkového epitelu. K narušení epitelu muže dojít např. poškrábáním rohovky pomocí cizího tělíska nebo při nesprávné manipulaci s kontaktní čočkou. Infekce může proniknout i do hlubších vrstev oka, proto je důležitá včasná léčba. Používají se antibiotika, pokud je léčba antibiotiky neúspěšná, může dojít až k proděravění rohovky a následné transplantaci rohovky. Rohovkový vřed se často hojí jizvou, která pak ovlivňuje vidění.

Komentáře (3)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Kateřina

Dobrý den ráda bych se zeptala které čočky si vybrat přitom, když jsem před 20 lety nosila kontaktní čočky a měla jsem na ně asi alergii nebo pak už se mi v očích nemohla snášet a teď bych je chtěla znova vyzkoušet, je mi 40 let, ale nevím které čočky jsou nejvhodnější nebo jsou nejmene dráždivé. Děkuji. Katerina

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Na tuto otázku je však velmi těžké odpovědět. Každý je jinak citlivý a to, co vyhovuje jednomu nositeli, nemusí vyhovovat jinému. Správně byste měla mít čočky odborně vybrané a aplikované očním specialistou, který dle parametrů očí, Vašich potřeb a preferencí vybere vhodné čočky. Na základě zkoušky pak může upravit korekci nebo změnit čočky tak, aby Vám dokonale vyhovovaly. Zpravidla se jedná o placenou službu, ovšem tato investice se určitě vyplatí. Vyhnete se tak často zdlouhavému a finančně náročnému procesu hledání vhodných čoček. Např. ZDE si můžete vybrat nejbližšího specialistu, který spolupracuje s výrobcem kontaktních čoček. Pokud si vyberete čočky sama, bez odborné pomoci, mějte prosím na paměti, že na nevhodně zvolené čočky nebo jejich parametry nelze uplatnit případnou reklamaci. Na našem webu si také můžete před návštěvou odborníka přečíst články o kontaktních čočkách, abyste si ujasnila, o jaké čočky máte zájem. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Hezký den.

Lulu

po nasazení nového paru čoček jsem si všimla lehkého diskomfortu/lehkého škrábání jakoby se mi dostalo do oka jemne zrnko prachu u jedné z nich..po vyjmutí jsem zjistila že má čočky na jednom místě špatně serizly okraj..jakysi miniaturní výběžek okem sotva viditelný ale cítím to pokaždé pri jejím nošení. čočku mám na 3 měsíce a nemůžu ji reklamovat, tudíž je mi líto ji vyhodit. na lehký diskomfortu si po několika hodinách zvyknú takže ho už pak nevnímám. obávám se ale aby mi to nezpůsobili při denním nošení celé tři měsíce nějaké trvalé následky na vozovce? jinak problémy nemám žádné, oko nepálí, nerudne, neslzi. děkuji

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Jestliže cítíte na čočce nějaký defekt, který je Vám nepříjemný, pak doporučujeme v nošení čoček nepokračovat. Použitou čočku lze reklamovat. Uložte ji do pouzdra či malé skleničky a zalijte ji roztokem tak, aby nevyschla. Přiložte průvodní dopis, kde celou situaci popíšete. Dále do dopisu uveďte kontaktní údaje, číslo objednávky a přiložte zbytek balení (krabičku) od čoček. Vše pečlivě zabalte do krabičky a zásilku odešlete na naše reklamační oddělení. Než reklamační oddělení Váš požadavek zpracuje, pořiďte si nové čočky. Takto na dálku, bohužel, nedokážeme posoudit, jestli by Vám čočka za dobu 3 měsíčního nošení nezpůsobila nějaké nepříjemnosti, ale jistá pravděpodobnost tam je. Můžete nás kontaktovat na telefonním čísle +420 226 292 893, kde můžete celou situaci probrat se zákaznickým oddělením, které Vám rádo pomůže. Hezký den.

Radka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda kontaktní čočky mají vliv na tloušťku rohovky, jestli se nošením čoček může rohovka ztenčovat, popřípadě jestli na ztenčení čoček mají vliv i oční kapky. Mám tenkou rohovku, proto se ptám. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Svobodová

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Rohovka je jeden z nejcitlivějších částí těla a skládá se z několika vrstev. Kontaktní čočky se aplikují přímo na rohovku, a tak se naopak stávají další bariérou před vnějšími vlivy. Čočky by při dodržení všech hygienických zásad neměly mít negativní vliv na funkci rohovky. Oční kapky jsou vyráběné tak, aby zklidnily oči a zároveň očistily a hydratovaly kontaktní čočky. Pokud nejste citlivá na nějakou složku očních kapek, neměla byste mít problém ani s nimi. Nejlépe Vám však s výběrem vhodných kontaktních čoček pomůže Váš oční specialista. Pokud máte další otázky, napište nám. Hezký den.