Co je to Akantaméba ?

Akantaméba

Akantaméba (lat. Acanthamoeba)

Jedná se o rod měňavkovitých prvoků z říše Amoebozoa. Tato říše zahrnuje poměrně velké množství akantaméb, z nichž některé mohou způsobit onemocnění.
Vyskytuje se jak v čistých vodách, tak ve vodě pitné i chlorované, kde se živí bakteriemi.

Akantaméby způsobují u člověka dva druhy onemocnění:
  • granulomatózní zánět mozku – u osob se sníženou imunitou poškozují nervovou tkáň
  • akantamébovou keratitidu (zánět rohovky) – u osob nosících kontaktní čočky

Jak vznikne zánět rohovky?

Toto onemocnění je poměrně vzácné, k jeho nárůstu došlo až s rozmachem používání měkkých kontaktních čoček. U nás v České republice jsou to zhruba 1–2 případy za rok.
Zánět vzniká tak, že akantaméba vnikne mezi kontaktní čočku a oko a pomocí mikroskopického poškození rohovky pronikne dovnitř.
Napadené oko nejdříve svědí a rohovka zašedne. Onemocnění se zpočátku projevuje jako povrchová keratitida. Postupně se objevuje na rohovce kruhovitý flíček – infiltrát.
Onemocnění se projevuje velkou bolestivostí, citlivostí na světlo, slzivostí, sníženou ostrostí vidění a otokem víček.
Měňavka se vyskytuje ve dvou formách, pohyblivých trofozoitech a nepohyblivých cystách. A právě cysty léčbě antibiotiky často odolávají, proto může být léčba poměrně zdlouhavá, může trvat několik měsíců i roků, zejména pokud pacient přichází pozdě.
Určit akantaméby přímo v rohovce můžeme pomocí konfokální mikroskopie.
Lze je však také prokázat biopsií rohovky nebo kultivací (materiál pro toto vyšetření je kontaktní čočka, pouzdro a roztok, ve kterém byla uložena).

Kde je riziko nákazy?

Zdrojem nákazy je voda . Z tohoto důvodu se nedoporučuje oplachovat kontaktní čočky vodou a stejně je tomu u pouzder na ukládání kontaktních čoček.
Kontaktní čočky uchovávejte pouze v roztoku na čočky, a i zde dbejte na zvýšenou hygienu .
I když je roztok na kontaktní čočky po otevření sterilní, jeho používáním, často i přes doporučenou dobu použitelnosti po otevření, se může roztok stát zásobárnou plísní a bakterií, které zvyšují přítomnost akantaméby.
K nákaze může ojediněle dojít i při umývání obličeje vodou s nasazenými kontaktními čočkami, při vyjímání kontaktních čoček mokrými prsty nebo při plavání s kontaktními čočkami bez plaveckých ochranných brýlí.

Jak se tedy před akantamébou chránit?

Bohužel nedá se úplně ochránit před nakažením, protože většina roztoků na čištění a uchovávání kontaktních čoček akantaméby neodstraňuje, výjimkou jsou peroxidové roztoky, které odstraňují bakterie, kterými se akantaméba živí.
Pokud však budete dodržovat správné postupy při manipulaci s kontaktními čočkami, snížíte rizika možnosti nakažení. Další možnost ochrany a téměř stoprocentní čistotu mohou zaručit pouze jednodenní kontaktní čočky , které se ráno nasadí a večer vyhodí.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?