Cestování s kontaktními čočkami

VYRÁŽÍTE NA DOVOLENOU?

Cestovní horečka pomalu graduje. Čím více se blíží doba odjezdu na dovolenou, tím více se zároveň zamýšlíte nad tím, jak tyto dny strávit co nejpohodlněji . Není dovolená, jako dovolená… každý totiž preferuje jiný relax.
Koupání v moři nebo termálních pramenech, eurovíkend v metropoli s bohatou historickou minulostí, víkendové kempování nebo týdenní túra po horách.
Pro ty z Vás, kteří s kontaktními čočkami teprve začínáte, nebo jste jejich běžný uživatel, a přesto se vám náhle vyloupne pár otazníků ohledně čoček na dovolené, máme pro vás článek, kde naleznete tipy, rady a informace věnované nejčastějším druhům dovolené.

Základní pravidla používání kontaktních čoček na dovolené.

  • hygiena - vždy na prvním místě
  • řídit se pokyny vašeho očního specialisty
  • po každém pobytu ve vodě je třeba kontaktní čočky vyhodit (jednodenní) , které se pro vodní radovánky doporučují, nebo alespoň vydezinfikovat (vícedenní) , ale zde hrozí infekce způsobená mikroorganismy či znečištěnou vodou, které nepůjde odstranit.
  • za každých okolností dodržovat doporučené postupy od výrobce a v každém případě mít při manipulaci s čočkami vždy čisté ruce
  • mít po ruce oční kapky , které přinesou okamžitou úlevu při podráždění očí, nebo vypláchnou případné nečistoty z očí
  • oční kapky ani roztok na čočky se nesmí vystavovat teplotám přesahující 25 °C
  • mít s sebou vždy dostatečnou zásobu náhradních kontaktních čoček a ostatních potřebných pomůcek
  • brýle = nutnost , kterou je dobré mít vždy po ruce (pro mimořádné situace, kdy nebude možné kontaktní čočky nasadit)

Teď, když jsme si zopakovali ty nejobecnější zásady, pojďme se podívat na ty nejčastější druhy dovolených ať už těch víkendových nebo vícedenních.

Kontaktní čočky a voda aneb koupání na všechny způsoby

dívka na surfu

Kontaktní čočky je možné nosit při koupání ve slané i sladké vodě.
Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat zvýšenou hygienu . Čočka totiž může být nejen fyzicky poškozena či vyplavena, ale může se též stát nositelem škodlivých mikrobů naplavených z vody jako je např. akantaméba.
Abychom minimalizovali finanční ztrátu a především zdravotní rizika spojená se stykem s vodou jednoznačně doporučujeme jednodenní kontaktní čočky . Takové čočky by se bezprostředně po koupání, saunování atp. měly z očí vyjmout a vyhodit.
V případě, že nositel nemá s jednodenními čočkami zkušenost, doporučujeme čočky před odjezdem na dovolenou nejprve vyzkoušet, aby se nositel ujistil o jejich dobré snášenlivosti.


Otázce potápění s kontaktními čočkami je věnovaný samostatný článek Kontaktní čočky a potápění.

Poznávací dovolená

Pakliže jste milovníci historie a potrpíte si architekturu ve světových metropolích nebo se rádi touláte krajem se zázemím hotelového pokoje či apartmánu, pak si příliš nemusíte lámat hlavu, jaké kontaktní čočky budou nejvhodnější. Můžete vyrazit s čočkami, které běžně užíváte a vybavit se jen cestovním balením roztoku . Pro ještě větší pohodlí můžete přibalit kazetku vybavenou zrcátkem, pouzdrem a kleštičkami.
Jestliže jste však limitovaní prostorem zavazadla, řešením jsou opět jednodenní čočky, ke kterým nepotřebujete žádné další propriety.

Kontaktní čočky a hory

na horách

Možná hektický styl života stojí za stále větší oblibou trávit volný čas v přírodě - „útěk do divočiny“ klidně na celý týden?
Jestliže preferujete trávení velmi aktivní a fyzicky náročné dovolené jen s krosnou na zádech mezi štíty hor, pak jistě víte, že každý gram na víc je špatně.
Navíc možnosti nějaké větší očisty těla jsou limitovány přítomností horských potoků, říček či horských ok, a právě z tohoto důvodu na takový pobyt v přírodě doporučujeme kontaktní čočky s možností prodlouženého nošení např. AirOptix Night and Day Aqua.
Čočky si aplikujete klidně ještě doma se všemi hygienickými náležitostmi a potom už na ně celou túru nemusíte myslet.
Ale přesto si na ně alespoň každé ráno vzpomeňte a dopřejte jim očistu vhodnými očními kapkami, které čočky zbaví případných nečistot a poskytnou jim dávku hydratace a lubrikace. Vaše oči vám za to budou vděčné.
Z našeho sortimentu doporučujeme oční kapky Blink-N-Clean.

Jestliže Vás tento typ čoček zaujal, pak se poraďte se svým očním specialistou, jestli je tato forma nošení vhodná pro Vaše oči. Bez schválení odborníkem s tím rozhodně sami nezačínejte .

Dovolená v kempu

Zde bude doporučení kontaktních čoček složitější, protože hygienické zázemí kempů je místo od místa na jiné úrovni. Každopádně máte-li v plánu koupání, doporučujeme jednoznačně jednodenní kontaktní čočky .
Budete-li z kempu vyrážet pouze na túry po okolí, můžete zůstat u svých běžných kontaktních čoček za předpokladu, že budete v kempové umývárně dodržovat veškeré hygienické postupy a doporučení .

Hurá na hudební festival!

fesťák

Stanové městečko, mobilní wc a hromadné umyvadlo s deseti kohoutky a studenou vodou nebude asi to pravé hygienické zázemí. Leč i na taková místa lze doporučit vhodné kontaktní čočky. Jistě nám dáte za pravdu, že po celodenní porci muziky, festivalového jídla a pití se vám nebude chtít v noci, v útrobách stanu zápolit s vyndáváním čoček. Mnohem lepší je, si jít rovnou lehnout a spát. Na místa s nedostatečnou hygienou jsou vhodné čočky s možností prodlouženého nošení , kdy můžete mít čočky na očích nepřetržitě několik po sobě jdoucích dní.
Takové kontaktní čočky jsou na příležitostné přespání jednoduše perfektní. Zpravidla mají velmi vysokou propustnost kyslíku, aby oko bylo dostatečně okysličené i během spánku např. AirOptix Night and Day Aqua
Nutno ovšem podotknout, že tento typ nošení kontaktních čoček není vhodný pro každého a měl by jej schválit oční specialista .
K takovým čočkám ještě doporučujeme vhodné oční kapky např. Blink-N-Clean, které umí čistit přímo nasazenou kontaktní čočku. Po očistě očními kapkami, které zabere sotva pár minut můžete opět vyrazit do víru festivalové zábavy.
Nebo můžete sáhnout po jednodenních kontaktních čočkách, které každý den očím dopřejí skutečný luxus. V takovém případě doporučujeme po pečlivém mytí rukou ve společném umyvadle, ošetřit ruce ještě antibakteriálním gelem a teprve poté čočky aplikovat nebo vyjímat kontaktní čočky.
Zkrátka řečeno - ruce musejí být perfektně čisté .
Mějte prosím na paměti, že jednodenní kontaktní čočky nejsou určené k přespávání!

Komentáře (1)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Stepan

Je možné že v létě kontaktní čočky více v oku vysychají?

Odpověď info@cocky-online.cz

Dobrý den, povrch čočky je v každém ročním období vystavován větru nebo klimatizaci a může tak více osychat. Není ale možné, aby čočky, které máte na očích vysychaly kvůli teplotám, kterým jsou vystaveny, protože se kontaktní čočky přizpůsobí Vaší tělesné teplotě. Doporučujeme nosit brýle (v závislosti na ročním období - sluneční nebo lyžařské) popřípadě můžete používat umělé slzy např. oční kapky Refresh. Děkujeme za Váš dotaz.