Aplikace kontaktních čoček v aplikačním středisku

Jaký má taková aplikace kontaktních čoček průběh?

Aplikace kontaktních čoček v aplikačním středisku začíná pohovorem . Oční specialista zjišťuje informace, díky kterým vyhodnotí, který typ kontaktních čoček je pro daného člověka nejlepší. A na co se vás budou ptát?

Důležité informace pro očního specialistu v kostce

  • věk
  • zdravotní anamnéza –úrazy či operace očí, záněty, nemoci, užívání léků včetně antikoncepce atd.
  • průběh nošení dioptrických brýlí
  • zaměstnání (profesionální řidič, účetní, truhlář atd.)
  • prostředí, kde daný člověk převážně pobývá nebo se bude pohybovat (klimatizace, prašné prostředí atd.)
  • v případě re-aplikace kontaktních čoček – stávající zkušenosti s čočkami, a především důvod změny

Bez vyšetření to nepůjde

Po úvodním rozhovoru oční specialista provede několik standartních vyšetření , díky kterým získá cenné údaje o vašich očích a jejich potřebách.

vyšetření štěrbinovou lampou
  • aspekce – pohledem posoudí stav oka a jeho okolí (poloha a velikost oční štěrbiny, postavení víček atd.)
  • naturální vizus (zraková ostrost) popř. vizus s vlastní korekcí
  • refrakce oka – objektivní stanovení pomocí refraktometru. Zjištěná refrakce se následně ověřuje subjektivně pomocí optotypu a zkušební skříně, která obsahuje sadu zkušebních skel.
  • vyšetření předního segmentu oka pomocí přístroje nazvaného Štěrbinová lampa. Během tohoto vyšetření se provádí i některá doplňková měření a vyšetření, jako je např. pachymetrie (měření tloušťky rohovky), měření průměru rohovky nebo otočení horního víčka, kdy se posuzuje stav tarzální spojivky.
  • Schirmerův test (test slzivosti) – pod okraj dolního víčka se vsune proužek speciálního papírku a sleduje se délka nasáknutí za určitou dobu. Tento test je velmi důležitý. Pokud je slz nedostatek, kontaktní čočky osychají a usazeniny na čočkách jsou dráždivější, kontaktní čočky jsou v tomto případě obvykle špatně snášeny. Pokud je sekrece slz nadměrná, jsou kontaktní čočky na oku nestabilní.
  • vyšetření poloměru křivosti centrální části rohovky pomocí přístroje nazvaného keratometr – pomocí tohoto měření se vybere nejvhodnější kontaktní čočka. Důležité je vybrat správně i průměr kontaktní čočky, okraj kontaktní čočky by měl přesahovat rohovkový limbus asi o 1 až 2 mm.

Po úvodním rozhovoru a těchto důležitých vyšetřeních vám oční specialista nabídne typy kontaktních čoček vhodných k aplikaci.
Důležité je, prodiskutovat i cenové relace čoček, dobu použitelnosti, dobu nošení a systémy péče o čočky. Po ujasnění všech požadavků a představ následuje fyzická zkouška kontaktních čoček.

Samotná aplikace kontaktních čoček

Jestliže máte zábrany s prvním nasazením kontaktních čoček, tak nemějte obavy , oční specialista vám rád pomůže. Ve většině případů si však chce kontaktní čočky nasadit uživatel sám. Oční specialista jen dohlíží na svého klienta, aby postupoval správně.

Pakliže vás zajímá, jak správně s čočkami manipulovat, můžete si přečíst náš článek Postup nasazení kontaktních čoček.

Po aplikaci kontaktní čočky zkontroluje oční specialista nejdříve nasazení kontaktní čočky a poté následuje test tolerance, kdy se čeká 10–30 minut na usazení kontaktní čočky.

Následně se vyhodnotí aplikace
Provede se kontrola předního segmentu oka s nasazenou kontaktní čočkou a její poloha na oku pomocí štěrbinové lampy a zkontroluje se i vizus (zraková ostrost).
Správně aplikovaná čočka by měla být posazena centricky a přiměřeně se pohybovat . Pokud je pohyb neznatelný, je možné k ověření správného usazení kontaktní čočky použít dotykový test. V takovém testu se oční specialista pomocí hrany dolního víčka dotkne okraje kontaktní čočky. Ta by se měla lehce pohnout a pomalu se vrátit do původní polohy.
Jestliže je vše v pořádku, následuje naučit se ještě kontaktní čočku pod dohledem očního specialisty i vyndávat.

Pokud je aplikace úspěšná, následuje předání nebo objednání vybraných kontaktních čoček a zároveň se domluví termín další kontroly .
Doba, za kterou se kontrola provádí, není pevně stanovena – záleží na typu vybrané kontaktní čočky.
Na kontrolu se dochází s nasazenými kontaktními čočkami , nejlépe po několikahodinovém nošení, aby kontrola byla objektivní.

Kontrola uživatele

Během kontroly oční specialista vede pohovor o průběhu nošení. Dále zkontroluje vizus (zrakovou ostrost) s nasazenými čočkami a rovněž provede kontrolu předního segmentu s nasazenými i vyndanými kontaktními čočkami. Ověří si tak i správnou manipulaci s kontaktními čočkami včetně správné péče o čočky.
Pokud budete mít nějaké otázky, jistě vám oční specialista odpoví na vše, co vás zajímá.
V případě obtíží souvisejícími s nošením kontaktních čoček vám a vysvětlí příčiny či důvod změny typu kontaktních čoček.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?