Péče o brýle

Péče o brýle

Brýle jsou v první řadě nepostradatelnou korekční pomůckou, ale stále častěji si brýle pořizují lidé se zdravýma očima, kteří chtějí očím ulevit od digitální techniky. PC brýle jsou zkrátka na vzestupu. V každém případě jde o pomůcku, která má sloužit prakticky každý den po dobu někdy i několika let. Pakliže se vám nezmění dioptrické hodnoty, můžete si díky správné péči brýle užívat opravdu dlouho. Proto jsme si připravili článek, kde se na starost o brýle podíváme hezky z blízka.

Očista brýlí

popis fotky

Asi každý uživatel brýlí přímo zbožňuje pohled přes právě vyčištěné brýle. A asi každý již řešil očistu brýlových čoček podolkem svého trička nebo látkovým kapesníkem, což brýlím rozhodně neprospívá. Správné čištění je alfou a omegou životnosti brýlí. Jak je tedy správně vyčistit?

Správné čistící pomůcky
  • hadřík z mikrovlákna
  • přípravek na čištění brýlí
  • jednorázové vlhčené kapesníčky určené na brýle
  • čistící přípravek s neutrálním pH určený na nádobí

MOKRÉ ČIŠTĚNÍ

Péče, kterou mnozí vykonávají nejčastěji doma, obnáší čištění brýlí pod tekoucí vodou.
Tuto péči byste měli brýlím poskytnout alespoň 1x za 10 dnů.

  1. brýle držte vždy za obroučky a poté je vložte pod proud vlažné tekoucí vody a opláchněte je ze všech stran.
  2. na prsty aplikujte čistící přípravek na nádobí s neutrálním pH a třete prsty, dokud nezpění
  3. zpěněným přípravkem jemně promněte brýlové čočky mezi prsty
  4. brýle důkladně opláchněte
  5. nakonec brýle vysušte hadříkem z mikrovl

ČIŠTĚNÍ S PŘÍPRAVKEM NA BRÝLE

Nejoblíbenější forma čištění brýlí, neboť výsledek je vždy velmi rychlý a především perfektní. Lahvičky s čistícím přípravkem na brýle jsou malé a skladné, a proto se snadno vejdou do kabelky, příruční tašky, do auta, nebo do šuplíku v práci.
Tuto péči byste měli brýlím poskytnout každý den klidně i vícekrát.

  1. brýle nejprve lehce otřeme hadříkem z mikrovlákna, abychom je zbavili prachových částic a případných hrubších nečistot
  2. přípravek aplikujte na hadřík z mikrovlákna nikoli na brýlové čočky a vlhkým hadříkem čočky otřete
  3. nakonec čočky vyleštěte

ČIŠTĚNÍ VLHKÝMI UBROUSKY NA BRÝLE

Vlhké ubrousky na jedno použití jsou perfektní na cestování nebo jako rychlá záchrana, ať už jste kdekoli.
1. v případě, že vidíte na brýlích prach a nemáte u sebe hadřík z mikrovlákna pokuste se nečistoty alespoň sfouknout
2. jednoduše vybalte ubrousek a vyčistěte s nimi brýle
3. použitý ubrousek na brýle a jeho obal vyhoďte


ČIŠTĚNÍ POUZE HADŘÍKEM Z MIKROVLÁKNA

Hadřík z mikrovlákna má v pouzdře na brýle každý. Lidé ho používají, aby si brýle očistili, avšak nutno podoktnout, že tento způsob čištění není příliš efektivní. Zejména mastné flíčky jím odstranit příliš nejde a spíše se rozmažou po celé ploše čočky. Brýle se chvíli zdají být čisté, ale faktem je, že se velmi brzo znovu znečistí. Prach se na nepatrně mastných brýlových čočkách lépe zachycuje.

EXTRA PÉČE

Brýlím můžete dopřát i nadstandardní péči v podobě úpravy proti zamlžení. Tuto schopnost mají hadříky napuštěné speciální tekutinou, která dokáže mlžení brýlí zabránit. Jestli je vám bytostně nepříjemné, když se vám zamlží brýle, jakmile přijdete ze zimy do tepla, nebo milujete horké čaje a mlžení brýlí vám prožitek kazí, můžete tomu předcházet.

Proč nepoužívat tričko nebo papírový kapesník?
Klasické textilie nebo papírové kapesníky mají pro brýlové čočky příliš drsný povrch. Ten pak na čočkách zanechává částice, které třením způsobují nepatrné mikro škrábance. Ty časem zhoršují kvalitu čoček. V praxi to znamená, že světelné paprsky procházející přes takto poškozené čočky rozptylují světlo, které pak dráždí oči. Pokud tedy nechcete investovat do brýlí příliš často, věnujte jim náležitou péči.

Péče o hadřík z mikrovlákna
Hadřík z mikrovlákna je úžasný pomocník, ale pamatujte, že nepracuje jako perpetuum mobile. I této pomůcce věnujte pravidelnou péči v podobě praní. Teplota vody by měla mít ideálně 30 °C, tudíž můžete hadřík přidat do pračky v pracím sáčku např. k funkčnímu oblečení. Stejně jako funkční prádlo, tak ani hadřík z mikrovlákna, nesmí být prán v aviváži.

Nošení brýlí

Zapojte obě ruce – jednoduché, leč důležité pravidlo.
Brýle vždy nasazujte oběma rukama a vždy, když je chcete posunout nebo poupravit na obličeji, použijte obě ruce. Vyhnete se tak deformacím, způsobeným tlakem v určitém úhlu většinou na jednom místě např. jedna stranice nebo nosník.

Brýle a aktivity
Jste aktivní člověk, ale kontaktní čočky vám nevyhovují? I vy si můžete brýle při aktivitách zajistit šňůrkou. Na trhu jsou speciální šňůrky nebo gumičky, které se nasadí na konce stranic a nasazené brýle se poté ještě upevní jezdcem na temeni hlavy. Brýle jsou tak maximálně zajištěné a neměli byste je ztratit.

Do vlasů brýle nepatří
Nepotřebujete zrovna brýle, a tak je posunete do vlasů jako čelenku? Nedělejte to!
Jednak se brýle od vlasů mohou znečistit a za druhé se mohou deformovat. Stranice brýlí jsou určené na obličej a nepočítají s větší šířkou, která se díky vlasům zvětšuje. V horším případě mohou brýle z hlavy sklouznout, a tím se mohou nenávratně poškodit. Jestliže brýle často sundáváte, doporučujeme vám brýle zajistit šňůrkou nebo řetízkem, který je pro tyto účely dělaný.

Pouzdro na brýle

Pouzdro mějte stále u sebe, je to bezpečné místo pro vaše brýle.
Pouzdro ochrání brýle před nečistotami i poškozením. Když si navyknete brýle uschovávat do pouzdra, dáte jim nejlepší možnou ochranu v čase, kdy je nepotřebujete.

Odborná péče

Když budete mít cestu kolem své oblíbené optiky, můžete tam zajít a požádat o malý servis brýlí. V optikách mívají běžně ultrazvukovou lázeň, která brýlím poskytne dokonalou očistu. K tomu vám zajisté dotáhnou šroubky, takže budou brýle téměř jako nové.

Nabídku hadříků z mikrovlákna si můžete prohlédnout ZDE .
Nabídku čistících přípravků na brýle si můžete prohlédnout ZDE .
Nabídku pouzder na brýle si můžete prohlédnout ZDE .
Nabídku šňůrek na brýle si můžete prohlédnout ZDE .

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?