Onemocnění rohovky

Mezi vrozené vady rohovky můžeme zařadit onemocnění nazývané keratokonus, je to degenerativní onemocnění s familiárním výskytem. Často se vyskytuje společně s jinými onemocněními, jako jsou např. různé alergie, senná rýma, ekzémy, astma apod. První projevy keratokonu začínají převážně kolem puberty. Tím, že onemocnění zpravidla postihuje nejdříve jen jedno oko, pacient si nepovšimne zhoršeného vidění a pomoc vyhledá, až dojde k zhoršení vidění i na druhém oku, což může být až za několik let. Toto onemocnění se při dědičné dispozici objevuje často vlivem civilizačních faktorů, jako je stres, nesprávná životospráva, hormonální změny, ale i při nesprávném nebo nepřiměřeném nošení měkkých kontaktních čoček.

Průběh keratokonu můžeme rozdělit na počínající, projevený a pokročilý. Diagnózu je možné zjistit zprvu jen topografickým vyšetřením rohovky, později i na štěbinové lampě a pokročilém stadiu je keratokonus patrný i pouhým okem. Při tomto onemocnění se rohovka kuželovitě vyklene a střední část rohovky se protenčuje, na postiženém oku nejdříve narůstá krátkozrakost, pak se přidává nepravidelný astigmatismus. Zpočátku je keratokonus možné korigovat brýlemi, ale zejména u mladých lidí, kde se předpokládá zhoršení onemocnění, se okamžitě používají speciální terapeutické tvrdé kontaktní čočky. Pokud kontaktní čočka nedokáže zpomalit vyklenování rohovky, pokud nelze z nějakého důvodu aplikovat kontaktní čočku nebo hrozí perforace rohovky, je nutné toto onemocnění řešit pomocí operace nazvané keratoplastika. Po keratoplastice se aplikuje kontaktní čočka, většinou opět tvrdá, někdy lze použít i měkkou kontaktní čočku.

Mezi vážná onemocnění rohovky patří rohovkový vřed (ulcus corneae) – je to povrchový zánět rohovky, k jeho vzniku je třeba defektu povrchové vrstvy rohovky a přítomnosti mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. K porušení povrchu rohovky dochází často mechanicky, např. škrábnutím větvičkou nebo nehtem, cizím tělískem zapíchnutým do rohovky, při nesprávné manipulaci s kontaktními čočkami, při aplikaci oční masti nebo řasami při jejich nesprávném růstu. Porušeným povrchem proniká infekce rychle do hlubších vrstev rohovky, může dojít i k proděravění rohovky a infekce se pak šíří do nitra oka. Nejobvyklejší bývá vřed hnisavý způsobený bakteriemi, méně často způsobují vznik vředu viry a plísně. Hnisavý vřed rohovky se nazývá také plazivý, protože jeho charakteristickou vlastností je, šířit se po rohovce tak, že na jedné straně pokračuje do zdravé tkáně a na druhé straně se zároveň začíná hojit, tím se po povrchu rohovky „plazí“.

Vřed bývá viditelný pouhým okem, vypadá jako nažloutlá skvrna na rohovce, oko bolí, slzí, je světloplaché, spojivka je překrvená, vystouplá, víčka jsou oteklá.

Léčba rohovkového vředu je závislá na včasnosti jejího zahájení, protože vřed se šíří velmi rychle, podávají se antibiotika místně i celkově. Rohovkový vřed se často hojí jizvou, která může bránit ve vidění. Pokud antibiotika nezabírají, hrozí až proděravění rohovky, pak je nutné provést transplantaci rohovky.

Čtěte také:
Onemocnění sítnice
Onemocnění víček
Onemocnění spojivky
Onemocnění živnatky
Příznaky očních onemocnění
UV záření a jeho vliv na oko
Slzivost a vliv slz na nošení kontaktních čoček

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?